Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Rynek filmowy Prasa filmowa

Prasa filmowa

EKRANy, dwumiesięcznik, ukazuje się od 2011 r.

EKRANy, 2011Kolejny znakomity magazyn filmowy na naszym rynku! Dwumiesięcznik „EKRANy” to dziecko Rafała Syski, jego twórcy i redaktora naczelnego, historyka kina wykładającego na Uniwersytecie Jagiellońskim, któremu pomysł nowego czasopisma przyszedł do głowy w Warszawie. Wiele jednak podróży upłynęło mu w ekspresie kursującym między stolicą a Krakowem zanim udało się sfinalizować tę ideę. „EKRANy” kreują krakowscy filmoznawcy związani z UJ, ale pismo nie ma być lokalnym magazynem związanym ze środowiskiem krakowskim, lecz docelowo – tytułem redagowanym przez filmoznawców z całej Polski. Poważna tematyka magazynu filmoznawczego ma iść w parze z atrakcyjną formą. Rafał Syska powołuje się na wzorce tak świetne, jak „Cahiers du cinéma”, „Sight & Sound” i „Film Comment”. „EKRANy” mają być pozbawione ideologizmów, ambitne, ale nie pretensjonalne. Mają „otwierać czytelników na głębsze sposoby myślenia o filmie”, ale publikować teksty pisane nie naukowo, lecz popularnonaukowo.

Czytaj więcej...

FilmPro, kwartalnik, ukazuje się od 2010 r.

FilmPro, 2011Bywalcy festiwali filmowych, targów sprzętu filmowego i innych większych wydarzeń branżowych mogli zauważyć reklamy magazynu, który w kioskach pojawił się po raz pierwszy w marcu 2010 roku. To kwartalnik pełen informacji niezbędnych dla twórców filmowych, którzy muszą wiedzieć wszystko na temat finansowej, technologicznej i koncepcyjnej strony powstania audiowizualnego dzieła. Ale „FilmPro” ma służyć nie tylko profesjonalistom, lecz również i amatorom chcącym rozpocząć swoją przygodę z filmem. IPTV, VOD i Mobile TV to obok filmu, telewizji i reklamy główne targety magazynu adresowanego do wszystkich działających na wymienionych polach audiowizualnych.

Czytaj więcej...

Magazyn Filmowy SFP, kwartalnik, ukazuje się od 2007 r.

Magazyn Filmowy SFPBranżowy kwartalnik „Magazyn Filmowy SFP” to jedno z ciekawszych polskich pism zajmujących się problemami branży audiowizualnej. Wydawnictwo, rozprowadzane wśród członków Stowarzyszenia Filmowców Polskich w dwóch wersjach – papierowej i elektronicznej, wychodzi daleko poza działalność swej organizacji macierzystej publikując teksty problemowe, wywiady, bieżące informacje, wspomnienia, analizy oglądalności filmów. Pismo ukazuje się od 2007 roku, powstało na bazie Biuletynu SFP publikowanego od 2002 roku.

Czytaj więcej...

Film&TV Kamera, kwartalnik, ukazuje się od 2001 r.

Film&TV KameraSpecjalistyczny magazyn „Film&TV Kamera” skierowany jest przede wszystkim do producentów filmowych i telewizyjnych, ale także do wszystkich, którzy zawodowo (lub biznesowo) związani są z branżą audiowizualną. Każdy numer prezentuje nowości techniczne i technologiczne (np. prezentacje nowych kamer czy sprzętu oświetleniowego oraz testy ich przydatności) czy tematy związane z produkcją audiowizualną jako taką, od preprodukcji, przez produkcję po działania postprodukcyjne. Odbiorcami pisma są więc autorzy zdjęć filmowych, reżyserzy, scenarzyści, dokumentaliści, producenci, montażyści, realizatorzy dźwięku, kierownicy produkcji czy pracownicy obsługi technicznej.

Czytaj więcej...

Kino, miesięcznik, ukazuje się od 1966 r.

Kino, 2009Ten tytuł to duża część historii polskiego piśmiennictwa o tematyce filmowej. Prawdopodobnie niejeden dorosły współczesny kinoman, filmoznawca czy reżyser bądź scenarzysta wychował się na nim. Piszę te słowa opierając się na osobistym doświadczeniu. Pamiętam miesięcznik „Kino”, jeszcze z lat 70., jako pismo chyba nieco obszerniejsze od współczesnego – w środku znajdowała się zawsze gruba wkładka z papieru gorszej jakości i w innym kolorze, z przedrukami tekstów z prasy światowej.

Dziś to zasłużone dla kultury filmowej wydawnictwo jest nieco przystępniejsze intelektualnie dla przeciętnego czytelnika, adresowane do inteligentnego widza o wyrobionym smaku, zainteresowanego kinem jako dziedziną sztuki a nie tylko komercyjnym produktem. Niezmiennie interesujące - stanowi pomost pomiędzy plotkarskimi magazynami skupiającymi się wokół życia gwiazd i obrazów made in Hollywood a specjalistycznymi wydawnictwami o zacięciu filmoznawczym, koncentrującymi się na naukowych analizach.

Czytaj więcej...

Kwartalnik Filmowy, kwartalnik, ukazuje się od 1951 roku

Kwartalnik Filmowy 2011Jakże cieszy, że wciąż można kupić „Kwartalnik Filmowy”. Ci z kinomanów, którym nie wystarczają plotki z życia gwiazd produkcji mainstreamowych i pragną uczestnictwa w dyskursie na temat kina jako sztuki, mogą sięgnąć po periodyk współtworzony przez krytyków, filmoznawców, profesorów, historyków filmu i sztuki.

Czasopismo powstało w 1951 roku z partyjnej inicjatywy, jaka pojawiła się na Zjeździe Filmowców dwa lata wcześniej, w listopadzie. Zalegalizowano na nim zwierzchność państwa nad przemysłem kinematograficznym i nakazano filmowcom włączenie się do procesu walki klas. Pismo od początku było projektem ambitnym, choć – co oczywiste – musiało sprostać oczekiwaniom komunistycznego rządu, wymagającego tekstów o charakterze propagandowym, ideologicznym, chwalącym socrealizm a kino radzieckie w szczególności. Publikując artykuły o kinie radzieckim, wybierano jednak obrazy najwybitniejsze a analizując polskie dokonania socrealistyczne, robiono to na sposób rzeczywiście krytyczny, osądzając je sprawiedliwie wedle ich niskiej wartości.

Na redaktora naczelnego powołano Jerzego Toeplitza, wówczas rektora Łódzkiej Szkoły Filmowej, pedagoga i historyka sztuki (w latach 70. XX wieku wyjechał do Australii po tym, jak w dobie antysemickiej nagonki 1968 roku wyrzucono go z filmówki; był tam wykładowcą oraz dyrektorem Film, Television and Radio School w Sydney).

Czytaj więcej...

 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!