Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Rynek filmowy Awangardowi artyści w kinematografii

Awangardowi artyści w kinematografii

David Bowie - człowiek, który spadł na Ziemię i zniknął jak Houdini

David Bowie, zmarły 10 stycznia 2016 roku, jeden z największych artystów XX wieku, był nie tylko jednym z najważniejszych twórców w historii muzyki rozrywkowej, ale także człowiekiem kina. Nie tylko przez dziesięciolecia reżyserował swoje sceniczne wcielenia ale na wzór wielkiego filmowego widowiska wyreżyserował swoje odejście, dbając o to, by wywarło ono spektakularny efekt. I tak się stało – Bowie przemienił własną śmierć w prowokacyjne i tajemnicze dzieło sztuki.

Czytaj więcej: David Bowie - człowiek, który spadł na Ziemię i zniknął jak Houdini

Ken Russell - Najstarszy młody gniewny

Ten brytyjski reżyser, który wcześniej pracował jako fotograf dzikich zwierząt, marynarz, żołnierz i tancerz, nazywany był przez swoich rodaków różnie, ale zawsze kwieciście. W zależności od nastawienia autora tekstu lub wypowiedzi. Rodzimi krytycy raczej za nim nie przepadali, dla większości był wulgarnym ekranowym skandalistą, “dzikusem brytyjskiego kina”. Jeśli doceniano jego dzieła, to zdarzały się określenia niezwykle czułe, jak “najstarszy młody gniewny”, czy “apostoł przesady”. Lubiany czy nie, był prowokatorem najwyższej klasy.

Czytaj więcej: Ken Russell - Najstarszy młody gniewny

Derek Jerman - Punkowa popkultura i jeszcze więcej

“Queer Pagan Punk: The Films of Derek Jarman” - taką nazwę nosiła retrospektywa twórczości Dereka Jarmana w nowojorskiej BAMcinématek w 2014 roku. Przy okazji przypomnienia mieszkańcom Wielkiego Jabłka oeuvre niegdyś kontrowersyjnego Brytyjczyka skonstatowano, że nie było i jak na razie nie ma twórcy, którego można by nazwać jego artystycznym i stylistycznym kontynuatorem. “Był artystą całkowicie osobnym. Nie przychodzi mi do głowy nikt, kto mógłby przejąć po nim schedę. To artysta sui generis” - stwierdziła kuratorka wydarzenia, Nellie Killian.

Czytaj więcej: Derek Jerman - Punkowa popkultura i jeszcze więcej

Tim Burton - Nieskrępowana wyobraźnia twórcy rysunków i animacji

Dorastałem w purytańskim, amerykańskim śnie, gdzie od każdego oczekuje się normalności a kto zechce się wyłamać, musi się liczyć z frontalnymi atakami. Udało mi się obronić, a nawet przebić. Gdybym posłuchał niewłaściwych ludzi, skończyłbym, jak każdy z nich - twierdzi Tim Burton. Ale na szczęście nie uląkł się "normalnych" i zachwycił kinomanów nieskrępowaną potęgą wyobraźni, z której do tej pory nie wyparowały dziecięce zmory i koszmary.

Czytaj więcej: Tim Burton - Nieskrępowana wyobraźnia twórcy rysunków i animacji

Andy Warhol - symbol pop-artu za kamerą eksperymentalnych filmów

Andy Warhol był zwierciadłem amerykańskiego konsumpcjonizmu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Zainteresowanie pop-artem wyniósł z czasów, gdy pracował dla nowojorskiej branży reklamowej, ponieważ to właśnie reklama była głównym czynnikiem, który ukształtował ten prąd artystyczny, kwitnący w Wielkiej Brytanii w połowie lat pięćdziesiątych a raczkujący w Stanach Zjednoczonych na początku następnej dekady, podczas gdy w Zjednoczonym Królestwie już dogorywał.

Czytaj więcej: Andy Warhol - symbol pop-artu za kamerą eksperymentalnych filmów

Alejandro Jodorowsky - Tarocista, okultysta, alchemik i jego bezkompromisowe produkcje

Alejandro Jodorowsky symbolizuje kino poszukujące. Filozoficzne, erudycyjne, lubieżne, bluźniercze i szalone. Takie właśnie były filmy w najbardziej inspirującym dla światowego kina okresie – na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. I chociaż Chilijczyk Jodorowsky zrealizował jedynie osiem obrazów (przy czym te najważniejsze ponad czterdzieści lat temu), to na trwałe zapisał się na kartach historii kina niezależnego bezkompromisowymi produkcjami, które – jak sam stwierdził - „zrobił jajami, tak jak inni reżyserzy kręcą oczami”.

Czytaj więcej: Alejandro Jodorowsky - Tarocista, okultysta, alchemik i jego bezkompromisowe produkcje

Rockowe inspiracje w muzyce filmowej

Tradycyjnie sztuka filmowa kojarzona i przypisywana jest do obszaru kultury europejskiej. To ze Starego Kontynentu wywodzili się jej najwięksi twórcy. Jednak w ostatnich dziesięcioleciach nastąpiło pewne przesunięcie granicy – nowa generacja ukierunkowanych stylistycznie w kierunku rocka kompozytorów muzyki weszła na terytorium klasyków.

Czytaj więcej: Rockowe inspiracje w muzyce filmowej

Filmy muzyczne i odtwórcy ról słynnych wokalistów

W filmach opowiadających o gwiazdach rockowych, nie zawsze wykorzystuje się oryginalne nagrania. Zadziwiające jest, jaki efekt potrafi przynieść „wcielenie” się aktora w charyzmatyczną postać, zaśpiewanie przez niego znanych przebojów. Czasami nawet pozostali członkowie zespołu - legendy, ci którzy przetrwali, nie są w stanie odróżnić wersji aktorskiej od oryginalnej.

Czytaj więcej: Filmy muzyczne i odtwórcy ról słynnych wokalistów

 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!