Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Producenci zrzeszeni w KIPA Warszawska Szkoła Filmowa

Warszawska Szkoła Filmowa

Warszawska Szkoła FilmowaWarszawska Szkoła Filmowa
ul. gen. Zajączka 7
01-518 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
strona: www.szkolafilmowa.pl

 

 

Warszawska Szkoła Filmowa jest jedną z trzech filmowych szkół wyższych w Polsce i jedyną prywatną taką uczelnią. Założona została w 2004 r. przez reżysera Macieja Ślesickiego i aktora Bogusława Lindę. Twórcy szkoły stworzyli w niej autorski program oświatowy - program nauczania wzorowany jest m.in. na modelu artystycznych szkół filmowych w Europie oraz Stanach Zjednoczonych, takich jak słynne nowojorskie Actors Studio.

Priorytetem w nauczaniu są umiejętności pracy na planie filmowym. Studenci uczestniczą w praktycznych ćwiczeniach prowadzonych przez aktywnych zawodowo przedstawicieli środowiska filmowego oraz współpracują ze sobą przy produkcji filmów dyplomowych. W WSF wykładają specjaliści i osobowości polskiego kina: m.in. dr Maciej Ślesicki (kanclerz), prof. Janusz Majewski (rektor), dr hab. Andrzej Ramlau, Bogusław Linda, dr Zbigniew Niciński, Bartek Konopka i inni.

W ciągu ostatnich lat Warszawska Szkoła Filmowa była organizatorem bądź współorganizowała dziesiątki wydarzeń kulturalnych w całym kraju. Do najważniejszych imprez cyklicznych należą: Script Fiesta - Festiwal dla scenarzystów, Kameralne Lato, Europejski Festiwal Młodego Kina i Festiwal Polskich Filmów Niezależnych, Festiwal Filmoteki Szkolnej. Od 2009 roku WSF organizuje dla Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej autorski projekt Akademii Filmoteki Szkolnej - skierowany głównie do nauczycieli intensywny program edukacyjny dotyczący wiedzy o filmie.

Warszawska Szkoła Filmowa - film Pierwsze - Monika Majorek

Od maja 2010 roku Szkoła mieści się w wolnostojącym budynku o powierzchni 2,600 m2, który znajduje się na warszawskim Żoliborzu, tuż przy stacji metra Dworzec Gdański.

W 2015 r. Etiuda "Nasza Klątwa" Tomasza Śliwińskiego otrzymała nominację do Oscara, produkcje szkoły nagradzane i zauważane były także m.in. na FPFF w Gdyni („Charon" - Grand Prix i „Sierpień" - wyróżnienie), Festiwalu Dwa Brzegi, Palm Springs Short Fest, Cannes (coup de cocur dla filmu „Inka"), Berlin, Londyn i innych.

Przy uczelni działają:

Liceum i Gimnazjum Filmowe
Liceum Kreacji Gier Wideo
Kino Elektronik
Filmowe Studium Policealne

Warszawska Szkoła Filmowa - film Sierpień, fot. Paloma Kłosińska

© KIPA 2016

 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!