Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Producenci zrzeszeni w KIPA Staron-Film

Staron-Film

Staron-Film
ul. Krasińskiego 16/139
01-581 Warszawa

tel. kom. +48 505 934 934
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
strona: www.staronfilm.pl

Staron-Film to firma producencka założona przez Małgorzatę Staroń i Wojciecha Staronia - dokumentalistę i operatora filmowego, członka Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).

W 2006 roku Staron-Film wyprodukował film dokumentalny „Tak“ w reżyserii Dariusza Gajewskiego dokumentujący ostatnie miesiące życia księdza-poety Jana Twardowskiego, wyprodukowany z inspiracji Andrzeja Wajdy. A rok wcześniej - portret Krystyny Feldman w filmie „Pani Nikifor“ (2005), który powstał podczas przygotowań i zdjęć do filmu „Mój Nikifor“ Krzysztofa Krauzego. W 2009 roku powstało „Sześć tygodni“ w reż. Marcina Janosa Krawczyka (Grand Prix na jednym z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych IDFA w Amsterdamie).

Jednym z najciekawszych obrazów w portfolio firmy jest „Argentyńska lekcja” (2011). "Argentyńska lekcja" zdobyła wiele laurów: na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Festival dei Popoli we Florencji - nagrodę za reżyserię, na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Guangzhou - Grand Prix, na Krakowskim Festiwalu Filmowym w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym - Złoty Róg, na Recontres Internationales du Documentaire de Montréal - nagrodę dla najlepszego filmu średniometrażowego, na Festiwalu Filmów Dokumentalnych Makedox w Skopje - Onion Award dla najlepszego międzynarodowego filmu dokumentalnego czy nagrodę „Cinema Eye Honors” Spotlight Award.

W 2011 roku Staron-Film był koproducentem zrealizowanego w języku hiszpańskim filmu fabularnego "Nagroda" ("El Premio"). Film w reżyserii Pauli Markovitch (Meksyk, Polska, Fracja, Niemcy) – miał swoją międzynarodową premierę na Berlinale, gdzie zakwalifikował się do konkursu głównego i został nagrodzony dwoma Srebrnymi Niedźwiedziami za szczególny wkład artystyczny dla operatora filmu Wojciecha Staronia oraz scenografki Barbary Enriquez. Film otrzymał także Grand Prix na festiwalu filmów fabularnych - Guadalajara 2011, gdzie uzyskał rekomendację jury do Golden Globes Awards 2012.

Staron-Film był także koproducentem filmu fabularnego „Pod ochroną“ („Refugiado“) w reżyserii Argentyńczyka Diego Lermana. Światowa premiera miała miejsce na festiwalu w Cannes 2014 w sekcji "Directors‘ Fortnight".

© KRET, Audiowizualni.pl, 2013
aktualizacja: JA WI, Audiowizualni.pl 2016

 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!