Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Producenci zrzeszeni w KIPA Gdyńska Szkoła Filmowa

Gdyńska Szkoła Filmowa

Gdyńska Szkoła FilmowaGdyńska Szkoła Filmowa
pl. Grunwaldzki 2
81-372 Gdynia
tel. (58) 712 22 77
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
strona: www.gsf.pl

Gdyńska Szkoła Filmowa jest pierwszą i jedyną w Polsce północnej niekomercyjną placówką edukacyjną kształcącą na Wydziale Reżyserii Filmowej. Celem GSF jest rzetelne i zawodowe wykształcenie przyszłych twórców filmów fabularnych i dokumentalnych. Nauczanie przedmiotów kierunkowych opiera się na zajęciach praktycznych. Niezbędne wykłady teoretyczne stanowią punkt wyjścia do szeregu ćwiczeń, prób warsztatowych oraz realizacji scen i etiud filmowych. Gdyńska Szkoła Filmowa jest projektem edukacyjnym o charakterze niekomercyjnym. Od słuchaczy nie jest pobierane czesne. Autorem programu nauczania jest reżyser prof. dr hab. Robert Gliński.

Gdyńska Szkoła Filmowa - film Czułość, fot. Lukas Brodowicz

Filmy dyplomowe dotychczasowych absolwentów szkoły otrzymały m.in. następujące nagrody: „Olena" w reżyserii Elżbiety Benkowskiej była prezentowana w Konkursie Filmów Krótkometrażowych 66. Międzynarodowego Festiwalu w Cannes, będąc pierwszym polskim fabularnym filmem krótkometrażowym prezentowanym na tym Festiwalu, „Matka" w reż. Łukasza Ostalskiego otrzymała m.in. nagrodę "The Storyteller Award 2013" na 13. Odense International Film Festival w Danii, Nagrodę Publiczności na 43. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Tampere w Finlandii oraz Nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego w Konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty , „Dzień babci" w reż. Miłosza Sakowskiego otrzymał m.in. Grand Prix 34. Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie oraz Nagrodę Specjalną na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Partnerami szkoły są m.in Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych (ZAPA), Wajda School, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF).

Gdyńska Szkoła Filmowa - film Grandma's Day, fot. Kacper Zieliński

Podstawowy zakres działalności Gdyńskiej Szkoły Filmowej to:

  • wspomaganie rozwoju wszystkich dziedzin sztuki filmowej i piśmiennictwa filmowego;
  • pomoc w rozwoju artystycznym i zawodowym twórców filmowych;
  • edukacja w zakresie wiedzy o filmie i innych dziedzinach sztuki oraz technikach filmowych;
  • promocja polskich filmów w kraju i za granicą;
  • organizacja konkursów, festiwali filmowych, w szczególności Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni; 
  • organizacja, prowadzenie i udział w stowarzyszeniu narodowych festiwali europejskich;

Formalnie Gdyńską Szkołę Filmową prowadzi Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni, producent Festiwalu Filmowego w Gdyni (Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni) oraz realizator Pomorskich Warsztatów Filmowych.

Gdyńska Szkoła Filmowa - film Kici kici, fot. Lukas Brodowicz

Najważniejsze osiągnięcia:

  • „Olena" (reż. Elżbieta Benkowska): nominacja do Złotej Palmy 66. Międzynarodowego Festiwalu w Cannes; Nagroda dla Najlepszego filmu konkursu World Shorts & Short Anima na Sopot Film Festival

  • „Matka" (reż. Łukasz Ostalski): główna nagroda w konkursie filmów krótkometrażowych 29. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Walencji Cinema Jove; nagroda "The Storyteller Award 2013" na 13. Odense International Film Festival w Danii; I Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Filmów Studenckich 43. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego MOLODIST w Kijowie; nagroda Publiczności na 43. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Tampere w Finlandii; nagroda dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty; wyróżnienie Jury Konkursu Młodego Kina 38. Gdynia - Festiwal Filmowy.

  • „Dzień babci" (reż. Miłosz Sakowski): Grand Prix 13. Festiwalu Multimedia Happy End; nagroda dla najlepszego filmu krótkometrażowego 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni; nagroda dla najlepszego filmu krótkometrażowego 34. Festiwalu „Młodzi i Film" w Koszalinie; nagroda dla najlepszego filmu krótkometrażowego Sopot Film Festival; nagroda dla najlepszego filmu krótkometrażowego na 4. Festiwalu Filmowym w Kołobrzegu; Grand Prix i Nagroda Publiczności na 13. Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy.

© KIPA 2016

 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!