Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Dystrybucja filmu Internet Serwisy Web TV Co oferuje telewizja internetowa (Web TV)?

Legalne serwisy Web TV

Co oferuje telewizja internetowa (Web TV)?

Telewizje internetowe mają dwie sfery działalności - transmisję obrazu na żywo (streaming danych) oraz katalog swoich programów (VOD, zazwyczaj fukcjonujący w systemie w systemie FVOD, czyli darmowego dostępu do treści Wideo na żądanie). Funkcje te sprawiają, że korzystanie z Web TV oznacza dostęp do treści w dowolnym czasie. A więc to widz, a nie nadawca, decyduje kiedy dany program obejrzy.

Legalne, przygotowane w wysokiej jakości (zarówno technicznej jak i merytorycznej) programy wideo oferuje obecnie wielu nadawców. Wśród nich są nie tylko programy znane z anten telewizyjnych ale również unikatowe produkcje przygotowywane tylko i wyłącznie na potrzeby użytkownika Internetu. Sprawia to, że widz określonego programu czy kanału, dzięki korzystaniu ze specjalnych serwisów w sieci, otrzymuje dostęp do materiałów dodatkowych, ponadprogramowych, jest lepiej poinformowany, ma szerszą wiedzę na określony temat. Możliwość publikacji dodatkowych materiałów do określonego odbiorcy sprawia, że tradycyjne telewizje decydują się na przeniesienie (całościowo lub częściowo) swojej oferty do Internetu. Owo uzupełnienie przynosi zyski obu stronom - nadawca poszerza swoją działalność, a odbiorca otrzymuje dostęp do nieznanych wcześniej treści, jak np. programy making off (kulisy produkcji), ekskluzywne wywiady, dodatkowe ujęcia, itp.

Telewizji internetowych (Web TV) w ich sekcjach VOD nie obowiązuje stała ramówka. Ją tworzy sam widz, wybierając dokładnie te programy, które chce obejrzeć o określonej porze. Web TV ma więc dodatkową rolę - znosi prime time (czas największej oglądalności), bowiem dla internauty prime time będzie wtedy, gdy to on - odbiorca - ma wolny czas na oglądanie retransmisji czy konkretnego programu.

Telewizja internetowa daje też szansę na odbiór obrazu wideo poza odbiornikiem telewizyjnym i stacjonarnym komputerem. Przygotowane materiały są często przygotowane do odtwarzania na ekranowych urządzeniach przenośnych (tzw. Connected devices), mogą być to telefony komórkowe, laptopy czy przenośne czytniki treści (np. iPady). Ta forma korzystania z treści telewizyjnych skierowana jest najczęściej do młodego odbiorcy, korzystają z niej więc chętnie nadawcy telewizji muzycznych i rozrywkowych.

Web TV ma jeszcze dwie istotne cechy odróżniające ją od telewizji tradycyjnej. Po pierwsze umożliwia produkcję kanału niezwykle wąsko wyspecjalizowanego, który często nie miałby szansy przetrwać na platformie cyfrowej czy kablowej. A po drugie daje też szansę kanałom lokalnym na uzyskanie ogólnopolskiego i międzynarodowego zasięgu. Ze streamingu telewizji lokalnych korzystać mogą przecież dawni mieszkańcy okreslonych regionów, którzy wyemigrowali lub przeprowadzili się w odległe części kraju.

Wszystko to sprawia, że przygotowana w dobrej jakości technicznej bezpośrednia transmisja internetowa oraz oferta wideo Web TV może być atrakcyjną alternatywą do oferty telewizji tradycyjnej. 

© Audiowizualni.pl 2012

AddThis Social Bookmark Button
 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!