Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Development filmowy Development produkcyjny Kaskaderzy filmowi

Kaskaderzy filmowi

Apolinarski Group

Grupa kaskaderów konnych Apolinarski Gropu powstała w 2002 roku z inicjatywy Pawła Apolinarskiego – masztalerza kawalerzysty, wielkiego miłośnika koni. Specjalizacją dziesięcioosobowego zespołu kaskaderów (Krzysztof Lipowy, Marcin Szulc, Hieronim Apolinarski, Krzysztof Lutomski, Daniel Nowaczyk, Mariusz Grygiel, Daniel Blask, Sebastian Blask oraz Paweł Apolinarski) są pokazy ułańskie, pokazy woltyżerki kozackiej (dżygitówka) oraz western.

Czytaj więcej: Apolinarski Group

Grupa Kaskaderów Konnych BUZDYGAN

Grupa Kaskaderów Konnych BUZDYGAN jest zespołem zawodowych jeźdźców, którym przewodniczy Andrzej Sitek – trener i kaskader z wieloletnim doświadczeniem przy produkcjach filmowych z udziałem koni (m.in. „Zemsta”, „Katyń”).

 

Czytaj więcej: Grupa Kaskaderów Konnych BUZDYGAN

Grupa Kaskaderów WILCZENIEC

Grupa Kaskaderów WICZENIEC działa przy Klubie Wiejskim Wilczeniec w Łomiankach od chwili powstania tego ośrodka jeździeckiego w 1994 roku.

Czytaj więcej: Grupa Kaskaderów WILCZENIEC

Independent Stunt Team

Firma Independent Stunt Team powstała w styczniu 2000 roku. Jej właściciel, Ryszard Janikowski jest kaskaderem, koordynatorem kaskaderskim, reżyserem scen akcji. Jego przeszło trzydziestoletnie doświadczenie zawodowe wykorzystane zostało w ponad 250 filmach fabularnych i telewizyjnych przez takie postaci światowego rynku filmowego, jak m.in. Roman Polański („Piraci”), Franco Zefirelli („Otello”), Renny Harlin („Cutthroat Island”), Andrzej Wajda („Biesy”, „Korczak”, „Zemsta”, „Katyń"), Jean-Louis Daniel („Gun Blast Vodka”), Volker Schlöndorff („Die Blechtrommel”),  Po-Chih Leong („Out of Reach”), Michael Oblowitz („The Foreigner”).

Czytaj więcej: Independent Stunt Team

Kolakowski Horse Centre

Włodzimierz Kołakowski jest kaskaderem koordynatorem, członkiem jednej z pierwszych w Polsce profesjonalnych formacji kaskaderów konnych Kolakowski Horse Centre oraz wybitnym specjalistą w dziedzinie technik i ewolucji kaskaderskich (specjalne umiejętności to m.in. dżygitówka, Poczta Węgierska, techniki upadku z konia, fechtunek). Ponad dwudziestoletnie doświadczenie zawodowe jeźdźca zaowocowało udziałem w kilkudziesięciu filmach i setkach pokazów konnych w Polsce i innych krajach europejskich (m.in. w Szwecji i we Francji).

Czytaj więcej: Kolakowski Horse Centre

Sieniawski Fencing [Sieniawski & Sons, European Fencing]

Założycielem i filarem marki Sieniawski Fencing jest Janusz Sieniawski, szermierz, trener, jeździec, aktor, konsultant filmowy i teatralny, znawca europejskich traktatów szermierczych. Skład zespołu uzupełniają synowie Janusza Sieniawskiego, Bartosz i Krzysztof.

Czytaj więcej: Sieniawski Fencing [Sieniawski & Sons, European Fencing]

Studium Kaskaderskie i Efektów Specjalnych

Studium Kaskaderskie i Efektów Specjalnych Władysława „Dziunka” Barańskiego szkoli specjalistów od efektów specjalnych w filmie, reklamie i przemyśle rozrywkowym dla potrzeb polskiego filmu i telewizji. Studium jest szkołą prywatną, posiadającą uprawnienia szkoły publicznej. Jego mentor i właściciel – Władysław „Dziunek” Barański jest  kaskaderem filmowym, specjalistą od efektów specjalnych, który wziął udział w ponad 400 produkcjach filmowych (m.in. w  „Piratach” Romana Polańskiego, „Quo Vadis” Jerzego Kawalerowicza, „Liście Schindlera” Stevena Spielberga).

 

Czytaj więcej: Studium Kaskaderskie i Efektów Specjalnych

Stunt Forces

Grupa Stunt Forces jest zespołem kaskaderów, działających pod wspólnym szyldem od 2005 roku. Przewodniczy jej Stefan Wójcicki - kaskader koordynator, legitymujący się bogatym doświadczeniem, na które składa się m.in. udział w kilkudziesięciu filmach oraz realizacja wielu spektakularnych efektów kaskaderskich. Doświadczenie zawodowe członków grupy oraz ich znajomość różnorodnych technik pracy (w tym z zakresu nowych mediów) wykorzystywane są w każdej dziedzinie kultury i rozrywki: na planach filmowych (m.in.  „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”, „Katyń”, „Generał Nil”, „Essential Killing”, „Lincz”, „Ratownicy”, „Krew z krwi”, „Gabriel”, „Komisarz Alex”, „M jak miłość”), na scenach teatralnych (współpraca z wieloma teatrami warszawskimi) i widowiskowych oraz w pokazach plenerowych.

Czytaj więcej: Stunt Forces

Stunt Horse

Jacek Kadłubowski, właściciel firmy Stunt Horse, należy do czołówki polskich kaskaderów filmowych. Powierzone mu zadania wykonuje zarówno sam, jak i razem ze swoimi końmi i innymi zwierzętami, które szkoli oraz przygotowuje do pracy na planie filmowym. Jacek Kadłubowski współpracował przy realizacji dużych produkcji polskich (m.in. „Cwału”, „Pana Tadeusza”, „Quo Vadis”, „Wiedźmina”, „Szwadronu”)  i zagranicznych (wśród nich są: „Wyspa Piratów”, „Ostatni rozdział”, „Pułkownik Chaber”, „Le Brasier”, „Anna Karenina”, „Ognisty Jeździec”), a także przy spektaklach Teatru TV oraz licznych reklamach i produkcjach telewizyjnych. Obecnie jest partnerem zespołu kaskaderów Stunts Incorporated Poland.

Czytaj więcej: Stunt Horse

Stunt Team Poland

Stunt Team Poland istnieje od 1997 roku - to pierwsza w Polsce niezależna grupa kaskaderów. Dorobek zawodowy członków formacji to m.in. udział w ponad dwustu filmach i serialach TV, obsługa spektakli teatralnych, organizacja przeszło 500 pokazów plenerowych. Założycielem i szefem grupy STP jest kaskader koordynator, Marek Sołek, członek Taurus World Stunt Award – światowej Akademii z siedzibą w Los Angeles (USA), przyznającej kaskaderskie Oscary.

Czytaj więcej: Stunt Team Poland

Stunts Academy - Akademia Kaskaderów Filmowych

Stunts Academy – Akademia Kaskaderów Filmowych powołana została do życia w 1995 roku przez Roberta Brzezińskiego. Lider grupy, legitymujący się obecnie przeszło trzydziestoletnią praktyką zawodową, jest doświadczonym kaskaderem koordynatorem, jednym twórców pierwszego w Polsce profesjonalnego zespołu kaskaderów „Pirate Gang”. O fachowości członków tamtej formacji świadczy zdobycie przez nią w 1990 roku tytułu mistrzów świata na festiwalu kaskaderów filmowych w Toulouse. W 1995 roku, po zakończeniu działalności „Pirate Gang”, Robert Brzeziński przeprowadził pierwszy kurs dla zainteresowanych zawodem kaskadera. Najzdolniejsi z absolwentów tego szkolenia stanowią do dzisiaj trzon zespołu Stunts Academy.

Czytaj więcej: Stunts Academy - Akademia Kaskaderów Filmowych

Stunts Incorporated Poland

Grupa Stunts Incorporated Poland jest polskim oddziałem światowej organizacji kaskaderów Stunts Incorporated. Inicjatorem powołania zespołu SIP jest Zbigniew Modej, reżyser scen kaskaderskich, kaskader koordynator i wykonawca, od 2005 roku członek World  Stunt  Academy. W 2009 roku Zbigniew Modej – jako pierwszy w historii polskiej kinematografii – został nominowany do niezwykle prestiżowej, uznawanej za kaskaderskie Oscary nagrody Taurus World Stunt Awards za najlepszą scenę akcji w kategorii Film Zagraniczny za scenę z serialu „Glina” Władysława Pasikowskiego. Ponowną nominację w tej samej kategorii otrzymał w 2012 roku za koordynację najlepszej sceny akcji w „Bitwie warszawskiej. 1920" w reżyserii Jerzego Hoffmana.

Czytaj więcej: Stunts Incorporated Poland

Świerszcz Kaskader

Andrzej Środziński (Świerszcz) to kaskader filmowy i koordynator ds. kaskaderskich.  Od czasu debiutu w filmie Andrzeja Wajdy „Korczak” w 1989 roku wziął udział w ponad dwustu produkcjach filmowych i telewizyjnych, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Najważniejsze z nich to wielkie dzieła kinematografii polskiej: „Ogniem i mieczem”, „Quo Vadis”, „Stara Baśń”. Obecnie Anfrzej Środziński prowadzi grupę kaskaderską Świerszcz Kaskader.

Czytaj więcej: Świerszcz Kaskader

Szkoła Kaskaderów Filmowych 13

Założona w 1996 roku Szkoła Kaskaderów Filmowych 13 przygotowuje kandydatów na profesjonalnych dublerów filmowych w każdym aspekcie ich przyszłego zawodu. Twórcami szkoły są Marek Sołek (kaskader, koordynator i wykonawca, reżyser) oraz Magdalena Smoławska (aktorka i kaskaderka). Szkoła posiada placówki w czterech miastach: w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Wrocławiu.

Czytaj więcej: Szkoła Kaskaderów Filmowych 13

 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!