Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home O nas Bądźcie z nami przez wieki
Projekt społeczny - Bądźcie z nami przez wieki

Zespół Audiowizualni.pl zaprasza do sprawdzenia, jak mogłyby wyglądać reklamy serwisu stworzone przed nadejściem ery Internetu. Społeczny projekt "Bądźcie z nami przez wieki" powstał dzięki wykorzystaniu usługi Polona Typo [www.typo.polona.pl] – programu portalu Polona.pl prezentującego w sieci zbiory Biblioteki Narodowej. Czcionki udostępnione przez Polona Typo pochodzą z manuskryptów, książek, plakatów i druków ulotnych powstałych w ciągu sześciu stuleci - najnowsze z nich pochodzą z lat 30. XX wieku. Polona Typo umożliwia dzielenie się w Internecie losowymi kompozycjami powstałymi na bazie tych elementów typografii.

Wpisujący się w edukację medialną projekt "Bądźcie z nami przez wieki" nie ma charakteru komercyjnego - jego zadaniem jest zwrócenie uwagi na rozwój technik drukarskich na przestrzeni setek lat, na ginące zawody związane z tradycyjną poligrafią oraz na dynamiczny rozwój technik cyfrowych, który często pozbawia nas możliwości obcowania z wydawnictwami wydawanymi na papierze. Mamy nadzieję, że nasz projekt zachęci czytelników, twórców i naukowców do nowych badań nad typografią, szatą graficzną, drukarstwem, tradycyjnymi mediami, wydawnictwami książkowymi czy rynkiem reklamy.

Zobacz galerię zdjęć

  • 001
  • 002
  • 003
  • 004

Ginące zawody związane z poligrafią (drukarnie)

Automatyzacja, komputery i informatyka sprawiły, że poligrafia w stosunkowo krótkim czasie przeszła ogromne zmiany. Cyfryzacja procesu drukarskiego zmieniła nie tylko technologię, procesy wydawnicze i organizację pracy, ale także wprowadziła inne materiały i maszyny do drukarni. Rozwój systemów DTP doprowadził w zasadzie do likwidacji tzw. gorącego składu, wraz z którym odchodzą także dawni specjaliści z rozbudowanych w Polsce działach przygotowalni form drukowych.

Czytaj więcej: Ginące zawody związane z poligrafią (drukarnie)

Ginące zawody związane z mediami tradycyjnymi (gazety)

Kryzys, jaki przeżywają media drukowane od pierwszej dekady XXI wieku owocuje licznymi cięciami w zespołach dziennikarskich. Redakcje stają się coraz mniejsze przez co większość ich składu stanowią dziennikarze bez wyraźnej specjalizacji - obsługujący wiele zakresów tematycznych, czasem nawet tworzący tzw. farmy treści. Prasa codzienna ulega ogromnym przemianom w obliczu rozwoju mediów elektronicznych, a spadek sprzedaży gazet i rodząca się z niego potrzeba oszczędności, sprawia, że wydawcy doprowadzają do powolnej śmierci wielu zawodów. 

Czytaj więcej: Ginące zawody związane z mediami tradycyjnymi (gazety)

Ginące zawody związane z rynkiem wydawniczym (książki)

Rosnące ceny papieru, mało rozdrobniony rynek dystrybucyjny, brak jednolitej ceny książki przed wprowadzeniem jej do obrotu, a nade wszystko spadające czytelnictwo to ważne elementy, które mają wpływ na kryzys branży wydawniczej. Zmiana systemów pracy, cięcia budżetowe oraz ograniczenia z jakimi borykają się wydawnictwa to także rezygnacja z niektórych usług specjalistów. Wraz z ich odejściem będą ginąć kolejne zawody, z niezależnym wydawcą i księgarzem włącznie...

Czytaj więcej: Ginące zawody związane z rynkiem wydawniczym (książki)

 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!