Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Apele Ratujmy WFDiF

Ratujmy WFDiF

Ratujmy WFDiF - list organizatorów akcji

Warszawa, 8.10.2009

Szanowni Państwo,
dziękujemy Wszystkim, którzy wsparli nas w ratowaniu Wytwórni przed jej zniknięciem z mapy Warszawy. To między innymi Wy, zaglądający na tę stronę i zainteresowani tym tematem, przyczyniliście się do zadeklarowanej przez Urząd m.st. Warszawy zmiany planów zagospodarowania przestrzennego Chełmskiej 21. Czekamy teraz na nowy plan obszaru Sielc. Mamy nadzieję, że zgodnie z wnioskiem Rady m.st. Warszawy będzie on gwarantował „poszanowanie integralności obszaru Wytwórni w jej obecnych granicach, jako terenu zabudowy usługowej bez zmiany układu komunikacji, a także umożliwi budowę nowych oraz modernizację istniejących już obiektów związanych z działalnością Wytwórni”.

Czytaj więcej...

WFDiF ma swój profil na portalu Facebook

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie ma swój profil na portalu społecznościowym Facebook. W ciągu zaledwie dwóch tygodni ponad 1000 osób, dołączyło to internetowej społeczności przyjaciół WFDIF przy ul. Chełmskiej 21 w Warszawie w serwisie Facebook. Profil Wytwórnia WFDiF powstał z myślą o promocji 60-rocznicy powstania tej zasłużonej instytucji filmowej. Jest to też miejsce gdzie przekazywane są aktualne informacje na temat kontrowersyjnego planu zagospodarowanie przestrzennego, którego zapisy mogą spowodować likwidację WFDIF.

Czytaj więcej...

Warszawscy radni w obronie Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

Podczas ostatniej sesji Rada Warszawy jednogłośne przyjęła stanowisko w sprawie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Sielc. Radni są zaniepokojeni przedstawionymi w ostatnim czasie planami zagospodarowania terenu mogącymi stanowić zagrożenie dla funkcjonowania Wytwórni Filmowej przy Chełmskiej i wnoszą o jego zmianę. W przyjętym dokumencie zwracają się do Prezydenta m.st. Warszawy o zmianę obecnego projektu planu zagospodarowania przestrzennego  dla nieruchomości przy ul. Chełmskiej 21.

Czytaj więcej...

Ruszyła strona internetowa w obronie WFDiF

Wystartowała strona internetowa poświęcona w całości walce o przetrwanie Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie – jednej z najważniejszych instytucji filmowych w Polsce. Na stronie dostępne są najnowsze informacje dotyczące tej sprawy, pełna korespondencja z Miastem, jak również wypowiedzi przedstawicieli środowisk filmowych i wszystkich zaangażowanych w obronę WFDiF.

Czytaj więcej...

Ratusz koryguje swoje plany wobec WFDiF

W nowym planie zagospodarowania części dzielnicy Mokotów władze Warszawy nie uwzględniły istnienia Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Środowisko filmowe podniosło protest. Są już pierwsze efekty tej walki...

Czytaj więcej...

Apel KIPA do Prezydent m.st. Warszawy w sprawie planu zagospodarowania terenu WFDiF

Apel do Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz
Uchwała Walnego Zgromadzenia KIPA z dnia 25 maja 2009 roku.

Walne Zgromadzenie Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych stanowczo protestuje przeciw nowemu planowi zagospodarowania przestrzennego, zagrażającemu dalszemu istnieniu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, ograniczającemu w zasadzie rozwój przemysłu audiowizualnego w Warszawie.

W całej Europie miasta starają się by tworzyć klastry audiowizualne gromadząc firmy produkcyjne w jednym miejscu. Zazwyczaj tworzenie klastra jest przedsięwzięciem kosztownym, do którego budżety miast słono dopłacają.

Tymczasem w Warszawie, wokół WFDiF bez żadnego udziału budżetu miasta, powstał najpotężniejszy w Polsce klaster medialny. Teraz władze miasta najwyraźniej zmierzają do jego likwidacji. Protestujemy przeciwko tym wrogim dla interesów miasta i rynku audiowizualnego działaniom i żądamy przeprojektowania planu z uwzględnieniem stanu istniejącego.

Walne Zgromadzenie Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych

Kontrowersje wokół terenu WFDiF - obszerna relacja z konferencji prasowej

Pełna relacja z konferencji prasowej z dn. 22 maja 2009 r. w sprawie kontrowersji wokół nowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie

Czytaj więcej...

Po konferencji w sprawie terenu WFDiF - wersja krótka

Prezentujemy relację z konferencji prasowej z dnia 22 maja w sprawie kontrowersji wokół nowego planu zagospodarowania przestrzennego wokół Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF).

Czytaj więcej...

Oświadczenie Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF)

Warszawa, 8 maja 2009 r.

Oświadczenie Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF)
w sprawie nowego planu zagospodarowania terenów przy ul. Chełmskiej 21

Tradycja i przyszłość Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych jest poważnie zagrożona. Na zlecenie miasta stołecznego Warszawy jedna z pracowni architektonicznych przygotowała plan zagospodarowania, w którym w pierwotnej wersji, zamiast WFDiF pojawiły się na tym terenie apartamenty, pas zieleni i nowe drogi. Projektant w żadnym stopniu nie uwzględnił ani istniejących budynków (de facto wszystkie zakwalifikował do wyburzeń), ani prawa własności (grunty należą do Skarbu Państwa, a WFDiF jest instytucją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego). W tym projekcie, naszym zdaniem, kierowano się wyłącznie interesem jakiegoś przyszłego developera, który wykazał zainteresowanie atrakcyjną lokalizacją w Warszawie.

Czytaj więcej...

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie oficjalnie zaczęła działalność 29 grudnia 1949 r. W początkowych latach swojego istnienia zajmowała się produkcją filmów dokumentalnych oraz słynnej Polskiej Kroniki Filmowej. W jej murach zrealizowano dokumenty Andrzeja Munka, Krzysztofa Kieślowskiego, Jana Łomnickiego czy Tadeusza Makarczyńskiego.

Czytaj więcej...

 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!