Audiowizualni.pl

Serwis informacyjny polskich producentów filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych i programów telewizyjnych

Jesteś tutaj: Home Apele Akcja PSC dotycząca przywrócenia pamięci autorom zdjęć z Powstania Warszawskiego

Odpowiedź Muzeum Powstania Warszawskiego na list PSC

Szanowni Państwo,
W odpowiedzi na Państwa list pragnę poinformować, że informacje dotyczące operatorów Powstania Warszawskiego są szeroko rozpowszechniane. Znajdują się m.in.:

1. Na oficjalnej stronie filmu „Powstanie Warszawskie” www.powstaniewarszawskiefilm.pl, w wersji polskiej, angielskiej i francuskiej:
a) Na podstronie „O filmie” w brzmieniu:
W hołdzie realizatorom Powstańczych Kronik Filmowych: Andrzejowi Ancucie „Kierowi”, Stefanowi Bagińskiemu „Stefanowi”, Stanisławowi Bali „Gizie”, Romanowi Banachowi „Świerkowi”, Antoniemu Bohdziewiczowi „Wiktorowi”, Jerzemu Gabryelskiemu „Orskiemu”, Wacławowi Feliksowi Kaźmierczakowi „Wackowi”, Sewerynowi Kruszyńskiemu, Kazimierzowi Pyszkowskiemu, Edwardowi Szope, Ryszardowi Szope, Henrykowi Vlassakowi „Wani”, Antoniemu Wawrzyniakowi „Antonio”, Jerzemu Zarzyckiemu „Pikowi” i innym.
b) W zakładce „Realizatorzy kronik”, gdzie pokazane są zdjęcia operatorów i biogramy (załączniki)

2. W napisach końcowych filmu, przed napisami końcowymi (załącznik)

Czytaj więcej: Odpowiedź Muzeum Powstania Warszawskiego na list PSC

List otwarty od członków PSC w sprawie autorów zdjęć z Pow­sta­nia Warsza­wskiego do współtwór­ców filmu

Warszawa, 14 maja 2014 r.

Szanowni Państwo,
na wstępie chcieliśmy podziękować za Państwa współudział w stworzeniu wspaniałego filmu, jakim jest “Powstanie Warszawskie”. To film, który pozwala stanąć widzowi twarzą w twarz z rzeczywistością powstania. Dla każdego jest to doświadczenie prawdziwie wstrząsające.

Kierujemy do Państwa ten list, ponieważ w związku z premierą o filmie mówi się bardzo wiele. Zależy nam na tym, aby przy okazji obecnej popularności filmu i towarzyszących mu słusznych zachwytach, nie zapominać o ludziach, dzięki którym stworzenie tego dzieła było w ogóle możliwe. Film zyskuje wiele dzięki wykorzystaniu współczesnych technologii, jednak nigdy by nie powstał, gdyby nasi starsi koledzy – autorzy zdjęć – w momencie próby nie zdecydowali się położyć na szali własnego życia, aby dać świadectwo tego, co wydarzyło się w Warszawie.

Czytaj więcej: List otwarty od członków PSC w sprawie autorów zdjęć z Pow­sta­nia Warsza­wskiego do...

List otwarty Jerzego Zielińskiego, przewodniczącego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych PSC, do członków PSC

Drogie Koleżanki, Szanowni Koledzy,
wiadomość Andrzeja Ramlaua w sprawie przywrócenia pamięci autorom zdjęć z Powstania Warszawskiego, których materiały stanowią podstawę filmu, spotkała się z bardzo szerokim odzewem z Waszej strony. W związku z tym Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych podjęło dwutorowe działania.

Po pierwsze wysłaliśmy ze strony PSC oficjalny list do czterech największych portali filmowych w Polsce — FilmPolski, Filmweb, Stopklatka, Portal Filmowy – z prośbą o uzupełnienie na stronie filmu pt. “Powstanie Warszawskie” informacji o autorach archiwalnych zdjęć wykorzystanych do realizacji filmu. Pierwsze efekty tego działania są już widoczne – na portalu FilmPolski na początku strony o filmie pojawia się informacja o realizatorach Powstańczych Kronik Filmowych. Wszyscy są wymienieni z imienia i nazwiska.

Czytaj więcej: List otwarty Jerzego Zielińskiego, przewodniczącego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych PSC,...

 
 
 
 
Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!